Bumçi: Komisioni europian, asnjë shpresë për hapjen e negociatave

Publikuar tek: politike, më 13:34 17-03-2015 Bumçi: Komisioni europian, asnjë shpresë për hapjen e negociatave

Në një deklaratë për media pak çaste pas deklaratës së nënkryetarit të komisionit të integrimit Taulant Balla me eurodeputeten Macovei, deputeti i PD Aldo Bumçi, tha se ka kaluar më shumë se një vit nga marrja e statusit të vendit kandidat dhe ende nuk janë hapur negociatat.

Bumçi tha se kanë ngritur shqetësimet e tyre në lidhje me mungesën e rrespektit për të drejtat themelore të njeriut, shqetësimin për mungesën e vullnetit për luftimin e krimit të organizuar, mungesën e vullnetit për politik për të patur një reformë gjithpërfshirëse në drejtësi dhe shqetësimin për pushimet masive nga administrata.

Sipas Bumçit, fakti që nuk ka shpresë për hapjen e negociatave, një vit pasi është marrë status ii vendit kandidat, tregon mënyrën e keqe të qeverisjes.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.031981945037842
array(1) { ["section"]=> string(68) "bumci-komisioni-europian-asnje-shprese-per-hapjen-e-negociatave-6146" }