Burgosen dy gazetarë në Turqi, gjyqi me dyer të mbyllura

Publikuar tek: bota, më 18:44 06-05-2016 Burgosen dy gazetarë në Turqi, gjyqi me dyer të mbyllura

Dy gazetarë turq janë dënuar me burg nga Gjykata në Stamboll pas akuzave kontroversiale për “spiunazh”.

Gjyqi, që nga shumë media perëndimore është cilësuar si një provë për lirinë e shtypit në Turqi, u mbajt me dyer të mbyllura ndërsa u nxorën me forcë nga ambientet e gjykatës si mediat edhe politikanë të opozitës turke.

Kryereredaktori i të përditshmes “Cumhuriyet”, Can Dundar dhe shefi i tij Erdem Gul u dënuan me akuzat e spiunazhit dhe nxjerrjes së sekreteve shtetërore, pas një atrikulli në gazetën e tyre ku shkruhej se Turqia po i shet armë Shtetit Islamik.

3f80c347057784f2a9e5de0c2b2f6ad0b9e7dbaa_copy.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Sadiq Khan zgjidhet kryebashkiak i Londrës, myslimani i parë që drejton kryeqytetin britanik
Misteri i dy “vëllezërve diellorë” që ka shokuar doktorët »
Article Logic
Execution time: 0.012953996658325
array(1) { ["section"]=> string(61) "burgosen-dy-gazetare-ne-turqi-gjyqi-me-dyer-te-mbyllura-39709" }