Burri me mbi 100 vepra penale, i burgosur disa herë, tani po shpëton jetët e njerëzve

Publikuar tek: bota, më 21:56 24-08-2017 Burri me mbi 100 vepra penale, i burgosur disa herë, tani po shpëton jetët e njerëzve

Britania e Madhe ka popullsinë më të lartë të burgjeve në Evropën e cila ende po rritet.

Sot ka 86,368 njerëz në burg në të gjithë Anglinë dhe Uellsin, dhe rreth gjysma e krimeve që tashmë kanë kaluar nëpër sistemin e drejtësisë.

David Higham është një ish-autor dhe ish-drogues, i cili ka kaluar mbi 25 vjet brenda dhe jashtë burgut që nga mosha 16 vjeç, duke shënuar 100 dënime penale.

Që kur David u largua nga burgu një dekadë më parë në vitin 2007, ai i ka kushtuar jetës duke ndihmuar njerëz në nevojë.

Duke parë se mungonte mbështetja për njerëzit që lanë burgun vendosi ta bënte ai.

Tani ka vende ku që ofrohen shërbime për personat e varur nga droga si programe terapeutike, strehim të rimëkëmbjes, shërbime familjare dhe aktivitete sociale.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Studentët transformojnë dhomën e gjumit, ja pamjet luksoze
Rriten masat antiterror në “San Siro”, stadiumi nën survejim të rreptë »
Article Logic
Execution time: 0.0096590518951416
array(1) { ["section"]=> string(89) "burri-me-mbi-100-vepra-penale-i-burgosur-disa-here-tani-po-shpeton-jetet-e-njerezve-90108" }