Bursat evropiane në rritje pas tronditjes Trump

Publikuar tek: bota, më 21:21 10-11-2016 Bursat evropiane në rritje pas tronditjes Trump

Bursat evropiane u mbyllën në rënie ditën e djeshme, pas zgjedhjes surprizë të Donald Trump si president i SHBA-së, por sot të gjitha bursat regjistruan rrtije, madje edhe ato përtej kontinentit.

Ka një vullnet për të marrë frymë dhe për të qetësuar lojën pas tronditjes së jashtëzakonshme të ditës së djeshme”, thekson Andrea Tueni, analist i Saxo Banque.

Sektori financiar ishte gjithashtu krejtësisht në rritje, duke përfituar nga një rritje e fortë e normave të huas në tregjet e borxheve shtetërore.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.019106149673462
array(1) { ["section"]=> string(53) "bursat-evropiane-ne-rritje-pas-tronditjes-trump-59138" }