Bushati në Sofje, takon ministrat e Jashtëm të Europës Juglindore

Publikuar tek: politike, më 17:04 02-02-2016 Bushati në Sofje, takon ministrat e Jashtëm të Europës Juglindore

Ditmir Bushati, ministri i Jashtëm ka marrë pjesë sot në takimin organizuar në Sofje të Ministrave të Punëve të Jashtme të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP),  i cili shënon 20 vjetorin e themelimit.

Kriza e refugjatëve, politika e zgjerimit të BE-së dhe lufta kundër ekstremizmit të dhunshëm ishin temat kryesore të bisedimeve.

“Krizat aktuale kanë treguar ndërvarësinë e BE-së dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor. Është e rëndësishme që kjo ndërvarësi të përkthehet në një mundësi bashkëpunimi të përforcuar të BE-së me vendet e rajonit, në mënyrë që këto vende të mbyllin me sukses proceset e shtet-ndërtimit demokratik’’, shkruan Bushati.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.16592884063721
array(1) { ["section"]=> string(70) "bushati-ne-sofje-takon-ministrat-e-jashtem-te-europes-juglindore-31564" }