Bushati nga samiti i ministrave në Slloveni: Shqipëria po përmbush kushtet për çeljen e negociatave me BE-në

Publikuar tek: politike, më 13:33 05-09-2017 Bushati nga samiti i ministrave në Slloveni: Shqipëria po përmbush kushtet për çeljen e negociatave me BE-në

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka marrë sot pjesë në samitin e ministrave të SEECP, në Slloveni.

Duke folur për procesin e Integrimit të Shqipërisë në BE, Bushati nuk la pa falenderuar edhe Slloveninë për mbështjetjen që i ka ofruar vendit në  këtë proces.

Më tej Bushati nënvizoi se “ky proces duhet të ketë një kalendar dhe afate”.

Gjatë takimit ministror Bushati bisedoi edhe me Përfaqesuesen e Lartë të BE-së, Federika Mogherini, ku i shprehu asaj se zbatimi i reformës në drejtësi i ka krijuar Shqipërisë kushtet e duhura për çeljen e negociatave për anëtarësim.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zbulohet raporti konfidencial i PS, rezultati i papritur postzgjedhor detyron të dorëhiqen qindra drejtues strukturash
Vasili sulmon ashpër Ramën për reformimin e ASH: Vegjetoi për 4 vite, shfajsimi është turp »
Article Logic
Execution time: 0.011966943740845
array(1) { ["section"]=> string(113) "bushati-nga-samiti-i-ministrave-ne-slloveni-shqiperia-po-permbush-kushtet-per-celjen-e-negociatave-me-be-ne-91238" }