Bylykbashi: Edi Rama është “KÇD”

Publikuar tek: politike, më 23:35 12-11-2019 Bylykbashi: Edi Rama është “KÇD” Ish-deputeti i PD Oerd Bylykbashi

Ish-deputeti i PD Oerd Bylykbashi, shprehet se kryeministri Rama ka sot të gjitha pushtetet “në dorën e tij”.

I ftuar në emisionin “Tempora”, Bylykbashi ironizoi shprehjen e Ramës, duke thënë se ai nuk është “Kap ça të kapësh” (KÇK) por “Kap çfarë i duhet” (KÇK).

Pjesë nga biseda në studio:

Meço: Sot Edi Rama është i gjithëpushtetshëm.

Bylykbashi: Edi Rama është KÇD, kap çfarë i duhet.

Shabani: Ai po kap edhe çfarë nuk i duhet.

Meço: Opozita këtë vetëm e konstaton.

Bylykbashi: Ne e kemi luftuar këtë gjë deri sot tek Astiri.

Meço: Ju thatë që fadromat do kalojnë mbi trupat tanë para se të shkojnë tek ato shtëpi. Si ndalet?

Shabani: Unë mendoj se Rama nuk do të ishte sot në pushtet me një sistem te ri zgjedhor. Ai ka marrë në zgjedhjet e 2017 ka marrë 48% të votave. Ky sistem po të ishte i pastër duhet të kishte 67 deputetë. 7 deputetë i ka marrë nga skema zgjedhore. Nga mënyra si i ndau zonat zgjedhore. Nëse ai do kishte 67 deputetë, këta të tjerët do ishin në pushtet dhe ai nuk do të ishte fare në pushtet.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.020624876022339
array(1) { ["section"]=> string(36) "bylykbashi-edi-rama-eshte-kcd-185685" }