Çahet diga e minierës, balta 'përpin' 300 persona, 9 të vdekur

Publikuar tek: bota, më 16:14 26-01-2019 Çahet diga e minierës, balta 'përpin' 300 persona, 9 të vdekur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Brazil ku më shumë se 300 persona janë zhdukur pas shembjes së një dige në një minierë hekuri.

Shembja shkaktoi një llum balte që përfshiu qindra punonjës që ishin duke ngrënë drekë aty pranë.

9 persona janë konfirmuar ndërkohë të vdekur ndërsa qindra të tjerë janë zhdukur.

Nuk është ende e qartë se çfarë e ka shkaktuar kolapsin e digës, që zotërohet nga kompania braziliane “Vale”. Kjo ngjarje ndodhi tre vjet pas shembjes së një tjetër dige në Mariana, ku mbetën të vdekur të paktën 19 persona.

 

diga2 (1).jpg

 

diga1.jpg

diga.jpg

diga2.jpg

 

 

 

 

 

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010277032852173
array(1) { ["section"]=> string(65) "cahet-diga-e-minieres-balta-perpin-300-persona-9-te-vdekur-150418" }