Pas SHKARKIMEVE të bujshme, CAKAJ ua dorëzon diplomacinë të rinjve: 12 vende të lira pune në shërbimin e Jashtëm të Shqipërisë

Publikuar tek: aktualitet, më 08:07 21-09-2019 Pas SHKARKIMEVE të bujshme, CAKAJ ua dorëzon diplomacinë të rinjve: 12 vende të lira pune në shërbimin e Jashtëm të Shqipërisë

Shërbimi Diplomatik ka qenë dhe vijon të mbetet një nga sektorët ku shumë të rinj kanë ambicien që të bëhen pjesë.

Pas disa reformave të ndërmarra nga Ministria për Evropës dhe Punët e Jashtme, ku një sërë diplomatësh u transferuan dhe të tjerë u liruan nga Sherbimi Diplomatik, tashmë i jepet mundesia të rinjve që të bëhen pjesë e diplomacisë shqiptare.

Me anë të një postimi në ‘Facebook’, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj ka dhënë lajmin se 12 pozicione janë të lira në Shërbimin e Jashtëm të Republikës së Shqipërisë.

Cakaj shton se kjo shpallje është pjesë e përpjekjes së Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme për të përfshirë ekselentët në trupën diplomatike shqiptare.

‘Ndryshimet e ndërmarra deri më tani, kanë krijuar një hapësirë shumë më të madhe për ekselentët, profesionistët dhe personat me aftësi cilësisht të dalluara në përgjithësi. Kjo gjeneratë e re diplomatësh do të ushtrohet në trajnime të veçanta e do të trajtohet me një kujdes të posaçëm për t’u bërë një gjeneratë elitë e diplomacisë shqiptare në perspektivë afatgjatë’, shkruan Cakaj.

Cakaj saktëson se procesi i përzgjedhjes së diplomatëve të ardhshëm dhe shërbyesëve civilë të rinj do të jetë i mbështetur tërësisht mbi merita profesionale dhe vlerësime objektive. Por nuk do të jenë vetëm keto 12 pozicione. Gent Cakaj paralajmëron se shumë shpejt Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme do të shpallë edhe më tepër vende të lira për diplomatët e ardhshëm për të ndërtuar një shërbim të shkëlqyer diplomatik.

Të gjithë ata që mendojnë se mund t’i shërbejnë Shqipërisë si diplomatë të ardhshëm, mund të shohin kriteret dhe postet e lira në këto adresa:

http://www.hrm.gov.al/ShowPublications.aspx?ID=1825&fbclid=IwAR1JV-RHq9ccuZF5RutvrpUgC1alPPVM7oQEdCUKCNdQjxduo-ihusTrsz4

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024688005447388
array(1) { ["section"]=> string(89) "cakaj-12-pozicione-jane-te-lira-ne-sherbimin-e-jashtem-te-republikes-se-shqiperise-179223" }