Çekia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme deri në 20 Nëntor, rastet janë në rënie

Publikuar tek: bota, më 19:19 30-10-2020 Çekia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme deri në 20 Nëntor, rastet janë në rënie

Parlamenti i Republikës Çeke, ka votuar sot vendimin për të shtyrë gjendjen e jashtëzakonshme deri në datën 20 Nëntor.

Ky vendim vjen pas shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme në 5 Tetor dhe duket sikur ky vendim ka funksionuar pasi rastet e infektimeve me COVID-19 janë ulur në Çeki.

Mesatarisht në Çeki ka patur rreth 15 mijë raste në ditë ndërsa që pas shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme rastet ditore kanë variuar nga 5 mijë deri në 12 mijë.

Kujtojmë se Çekia është ndër vendet më të prekuar nga koronavirus në Europë. Totali i rasteve pozitive me COVID-19 ka kapur shifrën e 317 mijë dhe 3,033 viktima.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tërmeti në Turqi, Prokuroria e Izmirit heton postimet provokuese
Nuk ka armëpushim në Kaukaz, Azerbajxhani shkatërron 2 sisteme raketore të Armenisë »
Article Logic
Execution time: 0.013503074645996
array(1) { ["section"]=> string(84) "cekia-zgjat-gjendjen-e-jashtezakonshme-deri-ne-20-nentor-rastet-jane-ne-renie-225833" }