Çelja e negociatave me BE-në, Presidenti i Maqedonisë së Veriut pesimist: Pak shanse për këtë dhjetor, po na bllokon Bullgaria

Publikuar tek: rajon, më 23:52 30-11-2020 Çelja e negociatave me BE-në, Presidenti i Maqedonisë së Veriut pesimist: Pak shanse për këtë dhjetor, po na bllokon Bullgaria Stevo Pendarovski.

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut morën sot një "JO" për përfshirjen e dy shteteve në Bashkimin Europian.  

Menjëherë pas këtij vendimi ka reaguar presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski.

Në një intervistë për "DW", Pendarovski u shpreh se Maqedonia e Veriut kishte shpresuar, se do të hapte kapitujt e negociatave nën presidencën gjermane të BE, por Bullgaria e bllokoi këtë së fundmi në takimin e ministrave të BE për Europën.

“Nëse ne negociatat për një marrëveshje nuk ka besim të mirë, ju mund të gjeni gjithmonë një arsye për të penguar atë. Kompleksiteti i procesit të integrimit ofron mundësi të shumta proceduriale për të ngritur barriera. Jam i sigurtë, që pa një mbikqyrje të drejtërdrejtë të BE nuk mund të çohen përpara reformat me shpejtësinë e kërkuar. Nën këtë aspekt, do të jetë sigurisht një faktor negativ përjashtimi i Maqedonisë së Veriut për një kohë të gjatë nga negociatat formale”, është shprehur presidenti Stevo Pendarovski për Deutsche Wellen.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Qetësohet situata e Covid-it në Greqi, ulje e kurbës së vdekjeve në 24 orët e fundit (SHIFRAT)
»
Article Logic
Execution time: 0.010679006576538
array(1) { ["section"]=> string(130) "celja-e-negociatave-me-be-ne-presidenti-i-maqedonise-se-veriut-pesimist-pak-shanse-per-kete-dhjetor-po-na-bllokon-bullgaria-229719" }