Çelja e negociatave, ministri austriak Schallenberg: Në mars dritë jeshile për Tiranën dhe Shkupin

Publikuar tek: aktualitet, më 20:12 19-11-2019 Çelja e negociatave, ministri austriak Schallenberg: Në mars dritë jeshile për Tiranën dhe Shkupin Ministri i Jashtëm i Austrisë Alexander Schallenberg

Ministri i Jashtëm i Austrisë Alexander Schallenberg, ka thënë se vendet e BE janë të gatshëm për të reflektuar për reformimin e unionit, por kjo sipas tij nuk duhet të vonojë fillimin e çeljes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Schallenberg, ka thënë se shpresa e shumë liderëve europianë është që BE në mars ose prill të 2020, të japë dritën jeshile për fillimin e negociatave për anëtarësimin në BE të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

“Ne duam të sigurohemi që vitin tjetër në mars ose prill, të ketë një dritë jeshile nga krerët e BE për Tiranën dhe Shkupin’’, shpjegoi Schallenberg duke shpresuar se Brukseli do të zhvillojë një metodë të re për ecjen përpara të reformave në këto vende.

“Procesi i zgjerimit është mjeti më i mirë që ne kemi për integrimin e Ballkanit Perëndimor, dhe duke hequr dorë vullnetarisht do të ishte e paarsyeshme”, përfundoi ai.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022423982620239
array(1) { ["section"]=> string(103) "celja-e-negociatave-ministri-austriak-schallenberg-ne-mars-drite-jeshile-per-tiranen-dhe-shkupin-186484" }