Ceremonia madhështore e “Oscars 2017”, ja lista e plotë e fituesve (FOTOT)

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 10:11 27-02-2017 Ceremonia madhështore e “Oscars 2017”, ja lista e plotë e fituesve (FOTOT)

Përmes një ceremonie madhështore janë shpallur fituesit e ceremonisë së 89-të të ndarjes së çmimeve “Oscars 2017”.

Skenari më i mirë origjinal: Manchester by the Sea (Kenneth Lonergan)

Skenari i përshtatur: Moonlight (Barry Jenkins dhe Tarell Alvin McCraney)Aktorja më e mirë në rol dytësor: Viola Davis – Fences

Imazhi i aktorëve: Suicide Squad (Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini dhe Christopher Nelson)

Kinematografia: La La Land (Linus Sandgren)

Regjisori më i mirë: Damien Chazelle  (La La Land)

Aktorja më e mirë në rol kryesor: Emma Stone (La La Land)

Aktori më i mirë në rol kryesor: Casey Affleck (Manchester by the Sea)

Filmi më i mirë: Monlight

Montazhi:  Hacksaw Ridge  (John Gilbert)

Editimi i zërit:  Arrival  (Sylvain Bellemare)

Miksimi i zërit:  Hacksaw Ridge  (Kevin O’Connell, Andy Wright, Robert Mackenzie dhe Peter Grace)

Efektet vizuale:  The Jungle Book  (Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones and Dan Lemmon)

Filmi i shkurtër i animuar:  Piper  (Alan Barillaro dhe Marc Sondheimer)

Filmi i animuar:  Zootopia  (Byron Howard, Rich Moore dhe Jared Bush)

Aktori më i mirë në rol dytësor:  Mahershala Ali  (Moonlight)

Filmi i shkurtër dokumentar:  The White Helmets  (Orlando von Einsiedel dhe Joanna Natasegara)

Filmi më i mirë dokumentar:  O.J.: Made in America  (Ezra Edelman)

Filmi i shkurtër (live action):  Sing  (Kristof Deak dhe Anna Udvardy)

Filmi i huaj më i mirë:  The Salesman  (Asghar Farhadi)

Kolona zanore:  La La Land  (Justin Hurwitz)

Muzika – kënga origjinale:  La La Land – City of Stars (Justin Hurwitz, Benj Pasek dhe Justin Paul)

 

 

oscc.jpg

 osc_2.jpg

 

 

 osec_4.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010347843170166
array(1) { ["section"]=> string(75) "ceremonia-madheshtore-e-oscars-2017-ja-lista-e-plote-e-fituesve-fotot-70080" }