'Çështja Cakaj', Meta i përgjigjet Ramës: Integriteti i Kosovës i padiskutueshëm

Publikuar tek: aktualitet, më 15:53 10-01-2019 'Çështja Cakaj', Meta i përgjigjet Ramës: Integriteti i Kosovës i padiskutueshëm

Pas shumë reagimesh lidhur me refuzimin e Gent Cakajt si ministër të Jashtëm ka reaguar Presidenti Ilir Meta.

"Pavarësia, integriteti territorial i Kosovës dhe vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë janë të padiskutueshme për Republikën e Shqipërisë deri në sekondën e fundit si President i vendit tim", shkruan Meta.

Pak më herët kryeministri Edi Rama e quajti antikushtetues dhe të turpshëm vendimin e Metës, ndërsa argumentet e tij të frikshme. 

"Refuzimi i Presidentit për dekretimin e Ministrit të ri për Europën e Punët e Jashtme, është jo vetëm antikushtetues, po edhe i turpshëm. Argumentat e dhëna nga zoti President janë të frikshme për nivelin skandaloz dhe turpëruese për institucionin. Ndjesë Kosovës për këtë turp", u shpreh  Rama.

Meta në letrën e tij drejtuar Ramës argumentonte arsyet e mosdekretimit të Cakajt, duke theksuar se nuk ka përvojën e duhur si dhe i cilësoi të papranueshme deklaratat e këtij të fundit për shkëmbimin e territoreve të Kosovës.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 'Palaço deri në fund', Paloka i 'kthehet' Ramës: I vetmi që ka qelbur gjithçka
Letra drejtuar Metës, gazetari Çipa: Baton Haxhiu i paedukatë, mjerë ne për këta naiv djallëzor »
Article Logic
Execution time: 0.011887073516846
array(1) { ["section"]=> string(83) "ceshtja-cakaj-meta-i-pergjigjet-rames-integriteti-i-kosoves-i-padiskutueshem-148247" }