Çështja e Arben Ndokës rikthehet në Gjykatën e Lezhës, Gjykata e Posaçme shpall mos-kompetencën për akuzat ndaj ish-deputetit

Publikuar tek: aktualitet, më 19:24 25-09-2020 Çështja e Arben Ndokës rikthehet në Gjykatën e Lezhës, Gjykata e Posaçme shpall mos-kompetencën për akuzat ndaj ish-deputetit Arben Ndoka

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO) ka shpallur mos-kompetencën për akuzat ndaj ish-deputetit të PS, Arben Ndoka.

Arben Ndoka kërkoi që t’i hiqej masa e sigurisë “Arrest me burg”, por me shpalljen e mos-kompetencës nga GJKKO, çështja ka kaluar në Gjykatën e Lezhës.

Atij i është hequr akuza e grupit kriminal.

Kujtojmë se, Arben Ndoka akuzohet së bashku me 12 persona të tjerë për tjetërsim pronash në “Rana e Hedhun” në Lezhë. Në vitin 2016 si pjesë e dosjes së famshme “339”, Ndokajt dolën në përgjime me Avdylajt e Shijakut për trafik droge dhe nga këto përgjime prokuroria konstatoi edhe çështjen e "Ranës së hedhur".

Mbi të akuzuarit rëndojnë edhe akuza të tilla si: falsifikim, tjetersim dhe përvetësim i 234,548 m2 tokë shtetërore ranishte në zonën bregdetare të Lezhës. Veprat penale për të cilat akuzohen janë Falsifikimi i dokumenteve”, “Falsifikimi i vulave, stampave ose i formularëve” dhe“Shpërdorimi i tokës”.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013175010681152
array(1) { ["section"]=> string(131) "ceshtja-e-arben-ndokes-rikthehet-ne-gjykaten-e-lezhes-gjykata-e-posacme-shpall-mos-kompetencen-per-akuzat-ndaj-ish-deputetit-221664" }