Çështja e Çamërisë, Kotzias e thotë TROÇ: Nuk e kemi diskutuar ndonjëherë gjatë negociatave me Tiranën

Publikuar tek: bota, më 10:26 25-06-2018 Çështja e Çamërisë, Kotzias e thotë TROÇ: Nuk e kemi diskutuar ndonjëherë gjatë negociatave me Tiranën Nikos Kotzias

Ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias është shprehur për euroactiv.com se përsa i përket çështjes së Çamërisë nuk është diskutuar asnjëherë gjatë negociatave me Tiranën.

"Nuk kemi diskutuar asnjëhere për çështjen çame gjate negociatave me Tiranën. Une di qeveri te tjera greke që kanë debatuar në fillim të viteve 1990”, është shprehur Kotzias.

Sa i takon çeljes së negociatave Kotzias u shpreh se përderisa KE vendosi afat këtë verë për fillimin e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë veriore, Greqia duhet të mbajë premtimin e saj.

“Nëse një nga të dy vendet nisin negociatat, dhe Shqipëria, përshembull lihet jashtë, ne krijojmë një situatë destabilizimi në rajon”, tha Kotzias.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012980937957764
array(1) { ["section"]=> string(107) "ceshtja-e-camerise-kotzias-e-thote-troc-nuk-e-kemi-diskutuar-ndonjehere-gjate-negociatave-me-tiranen-125640" }