Çështja e detit, Basha: Prej 10 vitesh PD donte që kjo të shqyrtohej nga drejtësia ndërkombëtare, por nuk është tani koha

Publikuar tek: politike, më 11:56 22-10-2020 Çështja e detit, Basha: Prej 10 vitesh PD donte që kjo të shqyrtohej nga drejtësia ndërkombëtare, por nuk është tani koha

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Bashan nga Selia Blu është pyetur nga gazetarët për çështjen e detiit.

Basha u shpreh se këtu e 10 vite është dakort që çështja të zgjidhej në Gjykatën Ndërkombëtare. Po ai është shprehur se tani nuk është koha, pasi jami 6 muaj para zgjedhjeve.

Gazetari:Ministri i Jashtëm i Greqisë Nikos në deklaratën e përbashëkë ata lajmëruan që çështjen e detit ta zgjedhin në Gjykatën Ndërkombëtare, ju besoj e njihni mirë çështjen e detit. Si mendoni Shqipëria shkon në kushte të barabarta apo më një disfavor?

Basha: Dua të them se prej 10 vitesh pas vendimit të Gjykatës Kushtetuse pikpamja dhe qëndrimi im dhe i PD ka qënë që kjo çështje të shyrtohej nga organet e drejtësisë ndërkombëtare.

Sot Shqipëria ka nevojë urgjentisht të përgatisë fazën paraprake sepse kërkohet një punë shumë e madhe, për fat të keq nuk është momenti i përshtatshëm. 6 muaj përpara zgjedhjeve qeveria nuk ka legjitimitetin dhe shkallën e përgatitjes. Mund të përbërë rrezik për interesat kombëtare nëse i lihet në dorë këtij kryeministri procesi i përgatitjes për çuarjen e cështjes në gjykatën ndërkombëtare

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ministri Sandër Lleshaj zbulon paketën e re ligjore: Asnjë qytetar në Republikë nuk do marrë shërbim nëse nuk përditëson të dhënat në Gjendjen Civile
Gara për DEPUTET/ Mbyllet procesi i përzgjedhjes së kandidatëve të PD, LISTA me 316 emra i shkon Kryesisë »
Article Logic
Execution time: 0.0093770027160645
array(1) { ["section"]=> string(125) "ceshtja-e-detit-basha-prej-10-vitesh-pd-donte-qe-kjo-te-shqyrtohej-nga-drejtesia-nderkombetare-por-nuk-eshte-tani-koha-224716" }