Çështja e detit në Hagë, reagon Mitsotakis për herë të parë: Kemi rënë dakord, zgjidhja më e mirë t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare

Publikuar tek: rajon, më 15:34 22-10-2020 Çështja e detit në Hagë, reagon Mitsotakis për herë të parë: Kemi rënë dakord, zgjidhja më e mirë t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka folur në lidhje me çështjen e kufirit detar, ku palët ranë dakort që çështja të zgjidhej në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, Hagë.

Në një intervistë ku kryeministri grek po fliste për tensionet midis Greqisë dhe Turqisë ai është shprehur se kjo është zgjedhja më e mirë.

Ai u shpreh se kjo ishte mënyra se si shtetet serioze dhe të përgjegjshme zgjidhin mosmarrëveshjet e tyre.

“Kemi rënë dakord që meqenëse nuk mund të zgjidhim mosmarrëveshjet tona rreth caktimit të kufijve të Zonave Detare jemi të gatshëm t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë. Kjo është mënyra se si shtetet serioze dhe të përgjegjshme zgjidhin mosmarrëveshjet e tyre” tha kryeministri grek.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Asnjë viktimë nga Covid në Kosovë, rritet numri i të infektuarve gjatë 24 orëve të fundit (SHIFRAT)
»
Article Logic
Execution time: 0.022008180618286
array(1) { ["section"]=> string(139) "ceshtja-e-detit-ne-hage-reagon-mitsotakis-per-here-te-pare-kemi-rene-dakord-zgjidhja-me-e-mire-t-i-drejtohemi-gjykates-nderkombetare-224753" }