Çështja e emrit të Maqedonisë, reagon Zaev pas takimit në Davos: Marrëveshja arrihet nëse dhe pala greke është e interesuar

Publikuar tek: rajon, më 10:12 28-01-2018 Çështja e emrit të Maqedonisë, reagon Zaev pas takimit në Davos: Marrëveshja arrihet nëse dhe pala greke është e interesuar

Në kuadër të Forumit ekonomik botëror, u zhvillua takimi mes kryeministrave të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras në Davos të Zvicrës.  

Pas përfundimit të takimit 3-ditor me liderët botërorë kryeministri i Maqedonisë është shprehur se ky prces kërkon përkushtim, përfshirje dhe përgjegjësi politike për ndërtimin e një konsensusi.

Kryeministri maqedonas tha se marrëveshja mund të arrihet nesë pala greke është dakord dhe do të bashkëpunojë.

“Ku proces kërkon përgjegjësi politike me qëllim ndërtimin e një konsensusi nacional në Republikën e Shqipërisë. Me zgjidhjen e kontestit bilateral që zgjat 25 vjet kemi për qëllim të sigurojmë përparim në rrugën tonë drejt integrimin në NATO dhe BE.”- u shpreh Zaev.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Krimet e luftës në Kosovë, Serbia nuk pranon të zbardhen hetimet
Putin do të njohë pavarësinë e Kosovës? »
Article Logic
Execution time: 0.013718128204346
array(1) { ["section"]=> string(128) "ceshtja-e-emrit-te-maqedonise-reagon-zaev-pas-takimit-ne-davos-marreveshja-arrihet-nese-dhe-pala-greke-eshte-e-interesuar-108226" }