Çështja e Mynyr Konit/ Besa Shahinit nuk i del ‘inati’ me Metën: Zhgënjyese, bën politikë të zakonshme kundra qeverisë

Publikuar tek: aktualitet, më 11:57 14-01-2020 Çështja e Mynyr Konit/ Besa Shahinit nuk i del ‘inati’ me Metën: Zhgënjyese, bën politikë të zakonshme kundra qeverisë

Ministres së Arsimit Besa Shahini duket se nuk i ka dal ‘inati’ me presidentin Ilir Meta, i cili rrëzoi kërkesën e kësaj të fundit për të mos shkarkuar rektorin e Universitet të Tiranës Mynyr Konin.

Në një deklaratë për shtyp, ajo u shpreh Koni vazhdon të shkaktoj probleme.

Sipas Shahinit, Meta vazhdon të bëjë politikën e tij të zakonshme duke refuzuar propozimet e qeverisë.

‘Unë propozova shkarkimin e rektorit bazuar në një sërë shkeljesh së mundshme. Por presidenti zgjodhi të mos pranojë propozimin tim dhe la në detyrë një rektorë që vazhdon të shkaktoj probleme serioze në menaxhimin e universitetit. Dhe për mua ishte atëherë dhe mbetet zhgënjyese që presidenti në vend të kontribuoj në universitet, vazhdon të bëjë politikën e tij të zakonshme të refuzimit të çdo propozimi që vjen nga qeveria jonë. Por unë kam ende shpresë që zedhjet e 2020 do vazhdojnë të prodhojnë figura të tjera’, deklaroi Shahini.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.22143912315369
array(1) { ["section"]=> string(120) "ceshtja-e-mynyr-konit-besa-shahinit-nuk-i-del-inati-me-meten-zhgenjyese-ben-politike-te-zakonshme-kundra-qeverise-192016" }