Çesk Zadeja kujtohet me mall nga akademiku Vasil Tole: Vallë, si do të ishte sot muzika klasike shqiptare?

Publikuar tek: kulture-art, më 14:10 07-06-2016

 

Kompozitori i madh shqiptar Çesk Zadeja, kujtohet me mall nga akademiku Vasil Tole.

‘’Valle, si do të ishte sot muzika klasike shqiptare pa rolin dhe krijimtarinë e CEZK ZADEJES (1927-1997)?’’, pyet Tole.

Dhe me të drejtë, një kompozitor tej të zakonshmes, me krijmari të ngjeshur dhe të ngulitur thellë në memorien e të gjithëve.

‘’Nesër 8 qershor ditelindja e më të madhit të muzikës shqiptare të shek. XX-të.

Kompozitor, profesor, themelues e drejtues institucionesh artistike e arsimore, muzikolog e studiues i muzikës, akademik!

Fat që e kishim, që e njohëm dhe mësuam prej TIJ!

Unë e vendosa linkun e muzikës sime të preferuar të kompozuar prej Zadejes: SKENA E BETEJES nga filmi Skënderbeu-1952.

Vendosni edhe Ju muzikën që ju pëlqen nga Zadeja si një urim për ditëlindjen e TIJ!’’, përmbyll Tole.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.032180786132812
array(1) { ["section"]=> string(109) "cesk-zadeja-kujtohet-me-mall-nga-akademiku-vasil-tole-valle-si-do-te-ishte-sot-muzika-klasike-shqiptare-42735" }