Çfarë e bën një person psikopat? Kujdes këto shenja tregojnë qartë

Publikuar tek: bota, më 21:21 30-08-2017 Çfarë e bën një person psikopat? Kujdes këto shenja tregojnë qartë

Psikopatia është një çrregullim personaliteti me një gamë të gjerë karakteristikash që sugjerojnë se një person mund të vuajë prej tij, disa mjaft të qarta, të tjerë jo aq.

Të diskutosh mbi shenjat e një psikopatie nuk është e lehtë, pasi ato zakonisht janë shumë manipuluese, mund të duken normale duke mashtruar njerëzit.

Ka rreth 300,000-400,000 psikopatë që jetojnë në Britani të Madhe, kështu që shanset janë që ju do të bini në kontakt me dikë të klasifikuar si një psikopat në një pikë në jetën tuaj.

Një psikopati i mungon ndërgjegjja, fajësia dhe ndjeshmëria që i bën ata manipulues, të paqëndrueshëm e ndonjëherë kriminelë. Një psikopat është një gënjeshtar patologjik, ka një vetëbesim të tepërt ne vete, nuk merr parasysh rendin e ligjin dhe ka emocione të cekëta.

Çfarë mund ta bëjë dikë një psikopat?

Anatomia e trurit të një personi, gjenetika e tyre dhe mjedisi mund të kontribuojnë në zhvillimin e tipareve psikopatike tek një person.

Nëse, dikush është i presdispozuar për zhvillimin e psikopatisë për shkak të përbërjes gjenetike, ata nuk mund të bëhen në të vërtetë një psikopatë të diagnostikuar nëse faktorët e tyre mjedisorë nuk i ngacmojnë gjatë gjithë jetës.

Dsia gjëra në listën e psikopatisë:

Bukuri dhe sipërfaqësorë

I madhërishëm, vetevleresim

Nevoja për stimulim

Dinak dhe manipulues

Mungesa e pendimit apo fajit

Shprehje sipërfaqësore e emocioneve

Ngërçi dhe mungesë e ndjeshmërisë

Jetese parazitare

Kontrollet e dobëta të sjelljes

Mungesa e synimeve afatgjata realiste

impulsiv

papërgjegjshmëri

Nuk pranon përgjegjësinë për veprimet qe ben

Shumë marrëdhënie martesore afatshkurtra

Shkathtësi kriminale

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E rëndë/ Adoleshenti vret pensionistin se nuk i dha cigare, s’do ta besoni me sa vite burg dënohet
Pas Teksasit, stuhia “Harvey” pushton edhe shtetin e Luizianës »
Article Logic
Execution time: 0.0086028575897217
array(1) { ["section"]=> string(71) "cfare-e-ben-nje-person-psikopat-kujdes-keto-shenja-tregojne-qarte-90676" }