Çfarë është lëvizja '5 Yjet', më e votuara në Itali

Publikuar tek: bota, më 22:23 05-03-2018 Çfarë është lëvizja '5 Yjet', më e votuara në Itali

Lëvizja 5 Yjet, është tashmë maxhoranca më e re e Italisë, duke marrë një shumicë të konsiderueshme të votave popullore.

Por cila është kjo parti?

Lëvizja 5 Yjet konsiderohet si një valë popullore dhe themeluesi i saj Beppe Grillo është cilësuar si ‘Donald Trump-i’ i Italisë duke shqyrtyar idetë e tij pro-Kremlinit. Ajo fitoi me 32% të votave zgjedhjet parlamentare të 2018 me lider Luigi Di Maio.

Partia është formuar më 2009 pas krizës financiare që pushtoi Europën. Thelbi i kësaj partie ka qenë lufta kundër korrupsionit në institucionet italiane, si dhe rimëkëmbjen e ngadaltë ekonomike të vendit.

Partia fillimisht mbështeti tërheqjen e Italisë nga Eurozona dhe nga NATO edhe pse historikisht italianët kanë luftuar shumë kundër kësaj fryme.

Lëvizja 5 Yjet ka një pikpamje të një partie demokratike, por gjithsesi ajo ka sulmuar fuqishëm punët e zhvilluara nga rivalët e tyre demokratë. Më 2014 kjo parti nxiti një grindje brenda Parlamentit, duke u cilësuar kështu si parti me frymë fashiste.

Më 2017, partia bllokoi projekt-ligjin parlamentar që do të ndalonte shitjen e relikeve të Musolinit. Ata gjithashtu kanë në plan për të vendosur vaksinimet e detyrueshme të 16 vjeçarëve.

Tashmë pritet që Lëvizja 5 Yjet të marrë zyrtarisht fjalën si fituese e këtyre zgjedhjeve, të cilësuara si zgjedhjet që rrezikojnë të fusin Italinë në një ngërç të madh politik.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01350998878479
array(1) { ["section"]=> string(55) "cfare-eshte-levizja-5-yjet-me-e-votuara-ne-itali-112308" }