Çfarë la pas liqeni i zhdukur në Bolivi (Foto)

Publikuar tek: bota, më 20:17 21-01-2016 Çfarë la pas liqeni i zhdukur në Bolivi (Foto)

Poopo ishte pak vite më parë liqeni i dytë më i madh në Bolivi, por sot ai është fshirë njëherë e përgjithmon nga harta.

Tharja ka nisur që në vitet 1990, por vitet e fundit ritmi u shpeshtua, duke sjellë këtë rezultat që kemi sot. Avullimi i liqeni shkatërroi biodiversitetin e zonës, si dhe bëri të pamundur jetesën e banorëve, të cilit burim kryesor kishin peshkimin.

Tashmë në këtë zonë kanë mbetur shumë pak njerëz, kryesisht të moshuar, të cilët jetojnë me shpresën se liqeni mund të rikthehet sërish si më parë.

4lCvrgO2o3343fbfbdbfeb736781-3409601-In_this_Jan_16_2016_aerial_photo_shows_a_view_of_Lake_Poopo_Boli-a-10_1453367736755.jpg

6-disappearanc.jpg

bolivia-evaporated-l.jpg

lake-poopo05.w529.h352.jpg

lake-poopo06.w529.h352.jpg

5BNylDpcaN4e8055a05af23254d7-3409601-In_this_Jan_16_2016_aerial_photo_shows_a_flock_of_flamingos_on_t-a-13_1453367736759.jpg

5BNylDpcaN4e8055a05af232194d-3409601-In_this_Jan_11_2016_photo_a_boy_swats_away_mosquitoes_in_Untavi_-a-3_1453367736728.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 12 vjeçari shqiptar në Zvicër rrihet barbarisht në ambientet e shkollës
Kerry: ISIS-i duhet të shuhet deri në fund të vitit »
Article Logic
Execution time: 0.010550022125244
array(1) { ["section"]=> string(50) "cfare-la-pas-liqeni-i-zhdukur-ne-bolivi-foto-30630" }