Çfarë mendonjë kinezët për Shqipërinë dhe shtetet e tjera europiane (Foto)

Publikuar tek: bota, më 20:39 01-01-2016 Çfarë mendonjë kinezët për Shqipërinë dhe shtetet e tjera europiane (Foto)

Baidu është makineria e kërimit që kinezët përdorin në vend "Chrome", apo "Firefox" dhe përdoret nga më shumë se 80% e popullatës.

Së fundmi "Baidu" ka publikuar të dhënat lidhur me atë se çfarë mendojnë kinezët për shtetet europiane. Italia është e dobët, Greqia e falimentuar dhe Turqia "kundërshton Kinën".
Por duket se stereotipeve nuk i ka shpëtuar as Shqipëria. Ajo për të cilën kiezët kërojnë më shumë në web dhe që mendojnë janë "marrëdhëniet e prishura" kjo gjatë komunizmit. Duket se fantazmat e së shkuarës e ndjekin Kinën. Ajo që bie në sy është interesimi i vogël i miliarda përdoruesve kinezë për shtetet ballkanike, ku përjashtim bën Shqipëria.

map_china_europe_stereotypes_final_copyrightforeignpolicy.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013274908065796
array(1) { ["section"]=> string(78) "cfare-mendonje-kinezet-per-shqiperine-dhe-shtetet-e-tjera-europiane-foto-28973" }