Çfarë ndodh nëse përtypim çëmçakëz?

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 14:32 13-06-2016 Çfarë ndodh nëse përtypim çëmçakëz?

Çfarë ndodh nëse e përtypim çëmçakëzin?

Çëmçakëzi përtypet si ushqim, ka sheqer dhe aromatizues, ka shije si ushqim, por megjithatë nuk është ushqim.

Madje çëmçakëzi  nuk është as ëmbëlsirë, pasi edhe ëmbëlsirat gëlltiten. Pra, është thjesht gomë.

Çëmçakëzët fillimisht janë bërë nga bitumi natyral, më pas filloi të përdorej edhe goma sintetike.

Dhe të gjithë këta përbërës, qofshin ata natyralë apo sintetikë, e kanë një të përbashkët, ne nuk mund t'i tretim.

Trupi ynë nuk mund t'i tresë çamçakëzët, por kjo nuk do të thotë që ai mbetet në trup, ai njëlloj si ushqimet e tjera të cilave u nxirren lëndët ushqyese, edhe çamçakëzi nxirret jashtë trupin nëpërmjet jashtëqitjeve. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01834511756897
array(1) { ["section"]=> string(40) "cfare-ndodh-nese-pertypim-cemcakez-43348" }