Çfarë po ndodh në Tiranë? Një grup protestuesish zbarkojnë në ish-bllok, forca policie i shoqërojnë (VIDEO)

Publikuar tek: aktualitet, më 19:01 08-11-2019 Çfarë po ndodh në Tiranë? Një grup protestuesish zbarkojnë në ish-bllok, forca policie i shoqërojnë (VIDEO) Marshimi protestues ne zonen e ish-bllokut nga komuniteti LGBTIQ+

Një grup protestuesish me simbolet e komunitetit LGBTIQ+, po marshojnë në pjesën e ish-bllokut, të shoqëruar edhe nga forca policie.

Për shkak të marshimit protestues, disa patrulla policie kanë bllokuar edhe kalimin e makinave në këtë segment.

'Dyke March', është marshimi për të drejtat e komunitetit LGBTIQ+. Bëhet për herë të parë në Shqipëri dhe ka pjesëmarrës nga Ballkani dhe Turqia.

Kjo protestë është e para e llojit të vet në Shqipëri, ku përfaqësues të komunitetit LGBTIQ+ pretendojnë dhe kërkojnë që të rifitojnë vendin e tyre që i takon në hapësirat publike, si dhe të ndryshojnë realitetin ku ky komunitet stigmatizohet dhe nuk i respektohen liritë dhe të drejtat e veta.

krenar.jpg
fot.jpg
briz.jpg

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.028271913528442
array(1) { ["section"]=> string(110) "cfare-po-ndodh-ne-tirane-nje-grup-protestuesish-zbarkojne-ne-ish-bllok-forca-policie-i-shoqerojne-video-185196" }