Çfarë po ndodh? Shtëpia e Bardhë mobilizon 100,000 trupa ushtarake në kufi

Publikuar tek: bota, më 16:44 17-02-2017 Çfarë po ndodh? Shtëpia e Bardhë mobilizon 100,000 trupa ushtarake në kufi

Administrata e Donald Trump ka vendosur të mobilizojë plot 100,000 trupa të Gardës Kombëtare pas një memorandumi për të ndaluar emigrantët e paligjshëm.

Associated Press e ka quajtur një “militarizim të paprcedent për të luftuar emigracionin” që do të prekë vende si Portland, Oregon dhe në lindje deri në New Orleans e Luiziana, sipas dokumentit 11 faqe, shkruan Newsbomb.al.

Trump është treguar i vendosur për ndërtimin e një muri gjigant në kufirin me meksikën, por mobilizimi i 100 mijë ushtarëve ka qenë një vendim i papritur.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Londra dënon kapot shqiptarë të kokainës “high class” (EMRAT DHE FOTOT)
Ministrja gjermane Der Leyen: SHBA të mos barazpeshojë aleatët e saj me Moskën; jo luftë kundër myslimanëve »
Article Logic
Execution time: 0.0099000930786133
array(1) { ["section"]=> string(79) "cfare-po-ndodh-shtepia-e-bardhe-mobilizon-100-000-trupa-ushtarake-ne-kufi-69066" }