Çfarë shkruhet në flamurin e ISIS?

Publikuar tek: bota, më 16:42 07-07-2015 Çfarë shkruhet në flamurin e ISIS?

Shteti Islamik prej më shumë se një viti është kthyer në temën më diskutuar në arenën ndërkombëtare. Zgjerimi i tij në Lindjen e Mesme dhe Afrikën Veriore e ka kthyer këtë organizatë terroriste në një kërcënim të madh për Europën dhe të gjithë botën.

Një nga simbolet me të përhapura të ISIS është edhe flamuri i zi me një rreth të bardh ku brenda janë të shkruara disa fjalë në gjuhën arabe. Por çfarë shkruhet në të vërtetë në flamur?

Mbishkrimi me të bardhë në krye, do të thotë se "Nuk ka Zot tjetër përveç Allahut." Më poshtë, një rreth i bardhë përfaqëson vulën e Profetit Muhamedit a.s. që është shfrytëzuar për ta mbyllur zarfin, ndërsa shkuan se "Muhamedi është i dërguari i Zotit."

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.028890132904053
array(1) { ["section"]=> string(39) "cfare-shkruhet-ne-flamurin-e-isis-15546" }