Cilat janë 11 destinacionet turistike më të rrezikshme në botë

Publikuar tek: bota, më 09:16 03-08-2017 Cilat janë 11 destinacionet turistike më të rrezikshme në botë

Nëse keni menduar ndonjëherë se cilat janë vendet më të rrezikshme dhe më të frikshme në botë për t’u vizituar, ja ku është lista me 11 vendet e renditura, shkruan newsbomb.al

Lugina e vdekjes, SHBA: Aty ku temperaturat mesatare janë 54 gradë celcius, pa ujë dhe me një vapë të papërballueshme, aty mund të jetosh vetëm 14 orë.

1332755-death-valley-1000-e74bbc8681-1484648003.jpg

Shkretëtira Danakil, Eritrea: Temperaturat arrijnë në 50 gradë celcius dhe është një vend me shpëthime vullkanesh. Ndryshe nga njerëzit quhet “Ferri i tokës”.

1332805-danakil-1000-1839a3677e-1484648003.jpg

Mali i Washingtonit: Mbahet si vendi me erën më të fuqishme në botë, rekord i regjistruar 327km/h. Temperaturat shpeshherë shënojnë -40 gradë celcius.

1333055-shutterstock_30589576-1000-01e0690352-1484648003.jpg

Vullkani Sinabung, Indonezi: Është një nga vullkanët më aktiv në gjithë botën. Shpërthimet e tij janë të papritur dhe mund të ndodhin nga momenti në moment.

1333005-sinabung1-1000-0a96f95c69-1484648003.jpg

Ishulli gjarprinjve, Brazil: Një një nga ishujt me më shumë gjarprinj në gjithë botën. Aq i rrezikshëm është ky vend, sa qeveria e Brazilit ka ndaluar me ligjn që njerëzit të shkelin aty.

1332905-Queimada-Grande02-1000-2de279b24a-1484648003.jpg

Parku kombëtar Nadid, Bolivi: Duket si një pamje përrallore, por e rrezikshmja fshihet tek fauna e këtij vendi. Çdo gjë është helmuese dhe një pickim i vogël mund të sjellë pasoja të rënda për jetën, shkruan newsbomb.al.

1333105-shutterstock_295237703-1000-26080fc9d9-1484648003.jpg

Lugina e vdekjes, Rusi: Quhet Lugina e vdekjes pas përqëndrimit tejet të lartë të gazit toksik, i cili shënon menjëherë probleme shëndetësore.

1332705-dolina-smerti-kamchatka-1000-5f5b3abb9c-1484648003.jpg

Bikini Atoll, Ishulli Marshall: Duket si një parajsë, por është një nga vendet më radioaktiv që ka detyruar të gjithë banorët të zhvendosen, shkruan newsbomb.al

1333155-bikini-1000-d5e00cf52f-1484648003.jpg

Mbretëria e Elefantëve, Tajlandë: Nuk ka lidhej me elefantët, por me krokodilët. Është vendi më i pasur me krokodilë dhe kureshtja e njerëzve shtyhet më shumë kur i ushqejnë ata. Por kërcimet e krokodilëve mund të jenë shumë të larta sa rrezikojnë jetën e vizitorëve.

12851460-Preview_266313-0-1491902037-1491975745-1000-4f53196f54-1491976121_copy.jpg

Larg Depresionit, Eutopi: Erta Ale është një nga vullkanet më të rrezikshme në Botë.

1333205-ertaale-1000-e8b0836153-1484648003.jpg

Liqeni Natron, Tanzani: Çdo gjallesë që bie në kontakt me ujin e liqenit, ngordh. Është e ndaluar me ligj që të prekësh ujin e liqenit.

1332855-natron-1000-d052d7b826-1484648003.jpg

Newsbomb.al

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010530948638916
array(1) { ["section"]=> string(68) "cilat-jane-11-destinacionet-turistike-me-te-rrezikshme-ne-bote-88137" }