Cilësia e naftës, e pakontrrolluar

Publikuar tek: ekonomi, më 13:53 18-01-2015 Cilësia e naftës, e pakontrrolluar

Nafta që importohet nga vendet e Europës drejt Kosovës, nuk i nënshtrohet në sasi të mëdha kontrrolit të doganave.

Përfaqësuesit e Naftëtarëve të Kosovës, shprehen të pakënaqur për këtë situatë pasi sipas tyre, ligji në fuqi mbi kontrrollin e naftës , nuk po vihet në zbatim.

 

“Ne si shoqatë gjithmonë e kemi ngritur zërin. 

Në kufi duhet të stacionohen laboratorë, ku çdo të dytit apo të tretit autobot duhet t’i kontrollohet cilësia. Lus MTI-në që monitorimin ta bëjë, sepse malli po hyn i pakontrolluar në Kosovë”- u shpreh kryetari i tyre, z. Fadil Bejrani.

 

Ndërkohë, kryeinspektori i tregut të Misnistrisë së Tregëtisë dhe Industrisë, z.Lulzim Syla, edhe pse pranon që ka ditë kur autoboteve nuk u bëhet asnjë analizë, beson në cilësinë e naftës.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0096490383148193
array(1) { ["section"]=> string(45) "cilesia-e-naftes-thuajse-e-pakontrrolluar-822" }