Cilët janë qytetet me më shumë kursime në Shqipëri? Nuk do ta besoni ku renditet Vlora dhe Durrësi

Publikuar tek: aktualitet, më 20:53 03-01-2019 Cilët janë qytetet me më shumë kursime në Shqipëri? Nuk do ta besoni ku renditet Vlora dhe Durrësi

INSTAT në bashkëpunim me Bankën e Shqipërisë kanë dal në përfundimin se kush janë qytetet me më shumë kursime në Shqipëri.

Të dhënat e detajuara nga Banka e Shqipërisë për depozitat në vlerë absolute të individëve sipas qarqeve dhe popullsisë nga INSTAT, kanë arritur në përfundimin qarku me nivelin më të lartë të depozitave për banor është Tirana, me rreth 2970 euro depozita për banor.

Në vend të dytë është Vlora me 2,837 euro, në një nivel të ngjashëm me Tiranën. Vlonjatët kanë arritur të kursejnë kaq shumë, ndonëse të ardhurat e tyre për frymë janë nën mesataren e vendit 

Në vend të tretë janë durrsakët  me rreth 2 mijë euro depozita për banor. Të cilët pasohen nga korçarëtqë njihen si kusimtarë dhe në shpenzimet familjare.

Pesçen e mbyllin shkodranët që kanë nivel kusimi të ngjashëm me Korçën.

Screenshot_13.png

Screenshot_14.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021388053894043
array(1) { ["section"]=> string(104) "cilet-jane-qytetet-me-me-shume-kursime-ne-shqiperi-nuk-do-ta-besoni-ku-renditet-vlora-dhe-durresi-147413" }