Çili përplaset me Fugën: Ke marrë 400-500 mijë euro nga universitetet private

Publikuar tek: aktualitet, më 09:58 11-03-2017 Çili përplaset me Fugën: Ke marrë 400-500 mijë euro nga universitetet private

Botuesi i gazetës Mapo, Herni Çili i është përgjigjur filozofit dhe pedagogut Artan Fuga për reformën në arsim, për bashkëpunimin me UET, raportet personale dhe qëndrimet e fundit të tij mbi situatën politike.

Në një shkrim të gjatë në “Mapo”, teksa e cilëson hipokrit e punist, Cili shkuan se “Fuga prej gati 15 vitesh vazhdon të qëndrojë më shumë segjysmën e vitit jashtë vendit dhe të paguhet 365 ditë të vitit me paratë publike dhe me taksat tona. Profesor Fuga është I parimit bëni si them unë, por mos bëni si bëj unë”.

Çili kujton se Fuga ka qenë dikur një indivis shumë i përfshirë në sektorin privat, në disa prej universiteteve private, ka qenë anëtar bordesh, ka dalë nëpër reklama para publikut si është rasti i “Marin Barletit”, ka dhënë mësim në 5-6 universitete provate, ose të pavarura.

“Vetëm në Universitetin Europian të Tiranës profesor Fug aka marrë më shumë se 110 mijë euro pagë, si mësimdhënës ose si konsulent akademik, i ka merituar dhe respektuar cdo gjë të kontratës që kemi pasur. Imagjinoni një gje e shtrirë në 4-5 universitete de në vite të tëra duhet të jetë së paku 400-500 mijë euro. Nëse ti qëndron vetëm 4-5 muaj në Shqipëri në punën që paguhesh me paratë publike, nëse ti ke marrë 400-500 mijë euro nga sektori privat, përse të mos u ofrosh të tjerëve supën e ftohtë dhe të shpifur të universitetit shtetëror

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rreh të dashurën dhe vogëlushen e saj 10 vjeçe, policia i shkon fierakut në befasi dhe e arreston (NGJARJA)
Policia arreston në Sarandë trafikantin 33-vjeçar të drogës (EMRI) »
Article Logic
Execution time: 0.012036800384521
array(1) { ["section"]=> string(82) "cili-perplaset-me-fugen-ke-marre-400-500-mije-euro-nga-universitetet-private-71533" }