Çmimet Oscar/ Fitojnë aktorët Juliane Moore dhe Eddie Redmayne, triumfon regjisori Inarritu me ‘’Birdman’’

Publikuar tek: kulture-art, më 08:30 23-02-2015

Ka përfunduar sot në mëngjes ceremonia e 87-të e çmimeve ‘’Oscar’’, ku fituan aktorët Juliane Moore dhe Eddie Redmayne si dhe triumfoi regjisori Alejandro Gonzales Inarritu me filmin ‘’Birdman’’. Eddie Redmayne mori ''Oscar''-in si aktori më i mirë me filmin ‘’Teoria e Gjithçkaje’’, kurse Juliane Moore me filmin ‘’Ende Alice’’.

Fituesit Oscar 2015

 

Aktori më i mirë mbështetës

FITUES: JK Simmons për ‘’Ëhiplash’’

Kandidatë:

Robert Duvall për ‘’Gjykatësi’’

Ethan Hawke për ‘’Djalëria’’

Edward Norton për ‘’Birdman’’

Mark Ruffalo për ‘’Foxcatcher’’

 

Arritje në kostumografi

FITUES: ‘’Hoteli Grand Budapest’’– Milena Canonero

Kandidatë:

Inherent Vice – Mark Bridges

Drejt Pyjeve – Colleen Atwood

Maleficent – Anna B Sheppard

Z. Turner – Jacqueline Durran

 

Arritje në makiazh dhe stil flokësh

FITUES: Hoteli Grand Budapest– Frances Hannon, Mark Coulier

Kandidatë:

Foxcatcher – Bill Corso, Dennis Liddiard

Rojtarë të Galaktikës – Elizabeth Yianni-Georgiou, David White

 

Filmi më i mirë i huaj

FITUES: Ida – Paëeł Paëlikoëski

Kandidatë:

Mandarina – Zaza Urushadze

Leviathan – Andrey Zvyagintsev

Bishta të egër – Damián Szifrón

Timbuktu – Abderrahmane Sissako

 

Filmi më i mirë i shkurtër

FITUES: Telefonata – Mat Kirkby, James Lucas

Kandidatë:

Aya – Oded Binnun, Mihal Brezis

Boogaloo dhe Graham – Michael Lennox, Ronan Blaney

Butter Lamp – Ëei Hu, Julien Féret

Parvaneh – Talkhon Hamzavi, Stefan Eichenberger

 

Dokumentari më i mirë i shkurtër

FITUES: Crisis Hotline: Shtypi Veteran 1 – Ellen Goosenberg Kent, Dana Perry

Kandidatë:

Joanna – Aneta Kopacz

Mallkimi ynë – Tomasz Sliëinski, Maciej Slesicki

The Reaper – Gabriel Serra

Toka e bardhë – Christian Jensen

 

Arritjet në miksimin e zërave

FITUES: Whiplash – Craig Mann, Ben Wilkins, Thomas Curley

Kandidatë:

Snajperi amerikan – John T Reitz, Gregg Rudloff, Walt Martin

Birdman – Jon Taylor, Frank A. Montaño, Thomas Varga

Ndëryjori – Gary Rizzo, Gregg Landaker, Mark Weingarten

I pathyeshmi – Jon Taylor, Frank A. Montaño, David Lee

 

Arritjet në editimin e zërave

FITUES: Snajperi amerikan – Alan Robert Murray, Bub Asman

Kandidatë:

Birdman – Aaron Glascock, Martín Hernández

Hobbiti: Beteja e pesë ushtrive – Brent Burge, Jason Canovas

Ndëryjori – Richard King

I pathyeshmi – Becky Sullivan, Andrew DeCristofaro

 

Aktorja më e mirë mbështetëse

FITUESE: Patricia Arquette for Boyhood

Kandidate:

Laura Dern për I egër

Keira Knightley për Loja Imituese

Emma Stone për Birdman

Meryl Streep për Drejt pyjeve

 

Arritjet në efektet vizuale

FITUES:Ndëryjori – Paul J Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, Scott R Fisher

Kandidatë:

Kapiten Amerika: Ushtari I Dimrit – Dan Deleeuw, Russell Earl, Bryan Grill, Daniel Sudick

Në planetin e Apesve – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Erik Winquist

Rojtarët e Galaktikës – Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner, Paul Corbould

X-Men: Days of Future Past – Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie, Cameron Waldbauer

 

Filmi më i mirë i animuar, i shkurtër

FITUES: Feast – Patrick Osborne, Kristina Reed

Kandidatë:

Piktura më e madhe – Daisy Jacobs, Chris Hees

The Dam Keeper – Robert Kondo, Daisuke “Dice” Tsutsumi

Unë dhe Moulton im– Torill Kove

Një jetë e vetme – Joris Oprins

 

Tipari më i mirë i animuar

FITUES: Heroi I Madh 6

Kandidatë:

The Boxtrolls

Si të drejtosh vagonin 2

Kënga e detit

Bishti i princeshës Kaguya

 

Dizajni më i mirë i prodhimit

FITUES: Hotel Grand Budapest: Adam Stockhausen, Anna Pinnock

Kandidatë:

Loja Imituese: Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald

Ndëryjori: Nathan Crowley, Gary Fettis

Drejt Pyjeve: Dennis Gassner, Anna Pinnock

Z. Turner: Suzie Davies, Charlotte Watts

oscar2

Arritje në kinematografi

FITUES: Birdman: Emmanuel Lubezki

Kandidatë:

Hotel Grand Budapest : Robert D Yeoman

Ida: Lukasz Zal, Ryszard Lenczeëski

Z.Turner: Dick Pope

I pathyeshmi: Roger Deakins

 

Arritje në editim

FITUES: Whiplash – Tom Cross

Kandidatë:

Boyhood – Sandra Adair

Loja Imituese – William Goldenberg

Hotel Grand Budapest– Barney Pilling

Snajperi Amerikan– Joel Cox, Gary Roach

 

Tipari më i mirë në dokumentar

FITUES: Citizenfour – Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy, Dirk Wilutzky

Kandidatë:

Të gjesh Vivian Maier – John Maloof, Charlie Siskel

Ditët e fundit në Vietnam – Rory Kennedy, Keven McAlester

Kripa e Tokës – Ëim Ëenders, Juliano Ribeiro Salgado, David Rosier

Virunga – Orlando von Einsiedel, Joanna Natasegara

 

Kënga më e mirë origjinale

FITUES: Glory from Selma – Lonnie Lynn (Common), John Stephens (John Legend)

Kandidatë:

Filmi Lego  – Shaën Patterson (Everything Is Awesome)

Përtej Dritave – Diane Ëarren (Grateful)

Glen Campbell: Do jem unë – Glen Campbell, Julian Raymond (I’m Not Gonna Miss You)

Nis sërish – Gregg Alexander, Danielle Brisebois (Lost Stars)

 

Rezultati më i mirë origjinal

FITUES: Alexandre Desplat – Hotel Grand Budapest

Kandidatë:

Alexandre Desplat – Loja Imituese

Hans Zimmer – Ndëryjor

Jóhann Jóhannsson– Teoria e Gjithçkaje

Gary Yershon – Z.Turner

 

Skenari origjinal

FITUES: Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo – Birdman

Kandidatë:

Richard Linklater – Djalëria

E Max Frye, Dan Futterman – Foxcatcher

Wes Anderson, Hugo Guinness – The Grand Budapest Hotel

Dan Gilroy – Nightcrawler

 

Skenari i përshtatur

FITUES: Graham Moore – The Imitation Game

Kandidatë:

Jason Hall – Snajperi Amerikan

Paul Thomas Anderson – Inherent Vice

Anthony McCarten – Teoria e Gjithçkaje

Damien Chazelle – Whiplash

 

Regjisori më i mirë

FITUES: Alejandro González Iñárritu për Birdman

Kandidatë:

Richard Linklater për Djalëria

Bennett Miller për Foxcatcher

Wes Anderson për Hotel Grand Budapest

Morten Tyldum për Loja Imituese

 oscar2015

Aktori më I mirë

FITUES: Eddie Redmayne për Teoria e Gjithçkaje

Kandidatë:

Steve Carell for Foxcatcher

Benedict Cumberbatch për Loja Imituese

Bradley Cooper për Snajperin Amerikan

Michael Keaton për Birdman

 

Aktorja më e mirë

FITUESE: Julianne Moore për Ende Alice

Kandidate:

Marion Cotillard për Dy ditë, një natë

Felicity Jones për Teoria e Gjithçkaje

Rosamund Pike për Vajza e Ikur

Reese Witherspoon për I egër

 

Foto më e mirë

FITUES: Birdman

Kandidatë:

Snajperi Amerikan

Djalëria

Loja Imituese

Hotel Grand Budapest

Selma

Teoria e Gjithçkaje

Whiplash

 

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.18244600296021
array(1) { ["section"]=> string(105) "cmimet-oscar-fitojne-aktoret-juliane-moore-dhe-eddie-redmayne-triumfon-regjisori-inarritu-me-birdman-4162" }