Çmimet 'Oscar', nominohen tre filma shqiptarë

Publikuar tek: kulture-art, më 13:00 25-10-2018 Çmimet 'Oscar', nominohen tre filma shqiptarë

Trojet shqiptare janë dalluar kohët e fundit për depërtimin e shumë artistëve në tregun ndërkombëtar. Por tashmë duket se radha i ka ardhur kinematografisë.

 Industria e filmave në Kosovë, po rezulton tepër e suksesshme nga viti në vit.

Së fundmi, tre filma të realizuar nga regjisorë kosovarë, kanë arritur të nominohen në edicionin e 91-të të Çmimeve të Akademisë, “Oscars”.

Filmat janë: “Martesa” i nominuar në kategorinë e filmit më të mirë në gjuhë të huaj, “Gardhi i cili trajton temën e racizmit në shoqërinë kosovare dhe“Ajo”që është ndër finalistët e “Manhattan Short Film Festival”.

42392824_109606776647686_973203146476093440_n.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.007404088973999
array(1) { ["section"]=> string(49) "cmimet-oscar-nominohen-tre-filma-shqiptare-139066" }