Çmimi “Letërsia Shqipe”/ Lexuesi kosovar vlerëson Ismail Kadarenë

Publikuar tek: kulture-art, më 10:58 06-04-2017 Çmimi “Letërsia Shqipe”/ Lexuesi kosovar vlerëson Ismail Kadarenë

Kosova ka vlerësuar pinjollin e letrave shqipe, Ismail Kadare me çmimin “Letërsia Shqipe”.

Në fjalën e tij përpara të pranishmëve, Kadare është shprehur i lumtuar për këtë cmim, ndërsa nuk ka kyrsyer vlerësimet më të larta për lexuesin kosovar.

“ Falenderoj ju dhe të gjithë lexuesit e mi të  Kosovës. Jam vërtet i nderuar dhe i lumtur për këtë çmim. Ka një domethënie më tepër se ky shkrim për mua, më jep kënaqësi më shumë se çdo gjë tjetër. Ky çmim ka një simbolikë të veçantë. Letërsia është arti më i vjetër në botë dhe kombi shqiptar ka sot një lexues të mrekullueshëm. Duke lexuar sa më shumë, kombi jonë është më i dobishëm në këtë botë”- ka thënë Ismail Kadare. 

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.018069982528687
array(1) { ["section"]=> string(68) "cmimi-letersia-shqipe-lexuesi-kosovar-vlereson-ismail-kadarene-74279" }