Çmimi “Letërsia Shqipe”/ Lexuesi kosovar vlerëson Ismail Kadarenë

Publikuar tek: foto-e-dites, më 06:29 07-04-2017 Çmimi “Letërsia Shqipe”/ Lexuesi kosovar vlerëson Ismail Kadarenë

Në fjalën e tij përpara të pranishmëve, Kadare është shprehur i lumtuar për këtë çmim, ndërsa nuk ka kyrsyer vlerësimet më të larta për lexuesin kosovar.

“ Falenderoj ju dhe të gjithë lexuesit e mi të Kosovës. Jam vërtetë i nderuar dhe i lumtur për këtë çmim. Ka një domethënie më tepër se ky shkrim për mua, më jep kënaqësi më shumë se çdo gjë tjetër. Ky çmim ka një simbolikë të veçantë. Letërsia është arti më i vjetër në botë dhe kombi shqiptar ka sot një lexues të mrekullueshëm. Duke lexuar sa më shumë, kombi jonë është më i dobishëm në këtë botë”- ka thënë Ismail Kadare. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Gjyshja nga Vora çdo ditë në Tiranë, historia e saj do ju bëjë të mendoni gjatë...
E fortë kjo që po ndodh në këtë fshat të Fierit, nënat më të forta se kurrë sfidojnë “intelektualet e Tiranës” »
Article Logic
Execution time: 0.014458894729614
array(1) { ["section"]=> string(68) "cmimi-letersia-shqipe-lexuesi-kosovar-vlereson-ismail-kadarene-74365" }