Çmimi Nobel i Fizikës shkon për tre shkencëtarët e lazerit

Publikuar tek: kulture-art, më 11:57 02-10-2018 Çmimi Nobel i Fizikës shkon për tre shkencëtarët e lazerit

Çmimi ‘Nobeli i Fizikës 2018’ është fituar nga Arthur Ashkin (SHBA), Gerard Mourou (Francë) dhe Donna Strickland (Kanada), për kërkimet e tyre në teknologjinë lazer që ka mundësuar krijimin e pajisjeve që përdoren në industri dhe shëndetësi.

Donna Strickland është gruaja e parë që merr këtë çmim që prej vitit 1963.

Ashkin, Mourou dhe Strickland kanë bërë një revolucion të vërtetë në fizikën e lazerit.

Rezultatet e tyre i kanë dhënë udhë mundësive për të studiuar mënyra të reja dhe me preçizion shumë të madh tek objektet me dimensione shumë shumë të vogla.

Aplikimet mbulojnë shumë fusha, nga materialet e reja në industri, deri tek biomjekësia.

 

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.017693996429443
array(1) { ["section"]=> string(65) "cmimi-nobel-i-fizikes-shkon-per-tre-shkencetaret-e-lazerit-136346" }