Conte kalon testin e parë, kabineti i tij merr mbështetjen e 321 deputetëve

Publikuar tek: bota, më 21:08 18-01-2021 Conte kalon testin e parë, kabineti i tij merr mbështetjen e 321 deputetëve Giuseppe Conte

Pavarësisht largimit të aleatit të tij qeverisës, Mateo Renzi, kryeministri në detyrë i Italisë, Giuseppe Conte ka fituar besimin në Parlament.  

Me 321 vota pro, 259 kundra dhe 27 abstenim, parlamenti i ofroi vetëbesimin Contes.

Megjithatë Conte duhet të marrë mbështetjen dhe në dhomën tjetër të Senatit për të qënë i gatshëm për të krijuar qeverinë.

Kriza qeveritare nisi për shkak të fondeve të BE-së për pandeminë dhe rimëkëmbjen ekonomike.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « U dënua me një muaj burg, Navalny thirrje nga qelia: Dilni në rrugë, mos kini frikë! (VIDEO)
Gati për t'i lënë vendin Joe Biden, Donald Trump përgatit lëvizjen e fundit si president »
Article Logic
Execution time: 0.011164903640747
array(1) { ["section"]=> string(81) "conte-kalon-testin-e-pare-kabineti-i-tij-merr-mbeshtetjen-e-321-deputeteve-235499" }