COVID-19/ Britania ndërton spitalin më të madh në vend për vetëm 9 ditë (FOTO)

Publikuar tek: bota, më 08:14 09-04-2020 COVID-19/ Britania ndërton spitalin më të madh në vend për vetëm 9 ditë (FOTO) NHS Nightingale, i ndertuar per vetem 9 dite

Objekti spitalor më i ri dhe më i madh në Mbretërinë e Bashkuar po përgatitet të hap dyert e tij për të pritur pacientët me koronavirus që kanë nevojë për trajtim të kujdesit intensiv, raporton BBC.

Spitali më i ri NHS Nightingale është përshtatur në qendrën e ekspozitës ExCel, ndërkohë që raportohet se ka 4000 shtretër.

Në nëntë ditë, sallat e ekspozitës 87,328 metra katrorë janë pajisur me pajisje për më shumë se 80 reparte, secila me 42 shtretër. Rreth 500 shtretër të pajisur plotësisht, me oksigjen dhe respiratorë, tashmë janë vendosur, ndërkohë që ka hapësirë ​​edhe për 3.500 të tjera.

Spitali u ndërtua në një kohë rekord prej 9 ditësh, ndërsa për ndërtimin e tij ndihmuan edhe forca ushtarake.

Drejtori i BDP-së, James Hepburn tha se shkalla dhe korniza kohore për ndërtimin ishin ndryshe nga projektet e mëparshme të kujdesit shëndetësor dhe arkitektët po vinin me dizajne pothuajse të sakta siç duhej për të filluar ndërtimin.

Ai tha se ishin tre sfidat kryesore për të ndërtuar spitalin: shpejtësia dhe materiali me të cilin do të ndërtohet, furnizimi i besueshëm elektrik për respiratorët dhe pajisjet e tjera të shpëtimit, dhe furnizimi me oksigjen në të gjithë shtretërit.

Infrastruktura ekzistuese elektrike e ExCeL është modifikuar për të siguruar që furnizimi me energji elektrike mund të përballojë kërkesën dhe të mos ndërpritet. Gjeneratorë të përkohshëm dhe rezervuarë oksigjeni, për të furnizuar shtretërit, janë instaluar gjithashtu.

Spitali do të ketë nevojë për 16.000 persona si pjesë e personelit shëndetësor.

Stafi i infermierisë po tërhiqet nga spitalet e tjera, si dhe vullnetarët nga St John Ambulance. Janë afruar edhe stafi i linjës ajrore nga Easyjet dhe Virgin Atlantic.

Ky spital nuk do të jetë për të gjithë, por vetëm për pacientët e vendosur në respiratorë, të cilët do të qëndrojnë aty deri sa të mos kenë më nevojë për të.

Gjithashtu është përfshirë edhe një hapësirë për morgun e spitalit.

_111510807_fitters976.jpg_111511291_nightingale_3d_-2x_640-nc.png_111511294_nightingale_hospital_bed_bay_v02_640-nc.png

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0088851451873779
array(1) { ["section"]=> string(82) "covid-19-britania-nderton-spitalin-me-te-madh-ne-vend-per-vetem-9-dite-foto-201930" }