Covid-19 i merr jetën në moshën 76 vjeçare piktores së njohur Lumturi Blloshmi

Publikuar tek: aktualitet, më 14:12 27-11-2020 Covid-19 i merr jetën në moshën 76 vjeçare piktores së njohur Lumturi Blloshmi Lumturi Blloshmi

Piktorja e njohur Lumturi Blloshmi nuk jeton më. Ajo është ndarë nga jeta sot, në moshën 76 vjeçare, pasi nuk e ka fituar dot betejën me Covid-19.

Lumturi Blloshmi u lind më 1944 në Tiranë. U diplomua për pikturë në Institutin e Lartë të Arteve, sot (AAB). Ka punuar në disa institucione kulturore, dhe në Institutin e Monumenteve të Kulturës në Tiranë.

Blloshmi ekspozuar rregullisht para viteve ’90 dhe me të njëjtin rritëm ka ekspozuar dhe pas tyre, por me të vetmin dallim, që lidhet me realizimin e një numri në rritje të ekspozitave vetjake, si brenda dhe jashtë vendit.

Ironia, sarkazma, humori nuk mungonin në pikturën avangardë të Lumturi Blloshmit. Sapo projektonte një ekspozitë ia dilte në fund më së miri, duke ndërthurur modernitetin, filozofinë dhe duke mos harruar të provokonte publikun.

Kritika e ka vlerësuar piktoren Lumturi Blloshmi si një përfaqësuese e denjë e pikturës bashkëkohore shqiptare, vite më parë kur ajo hidhte themelet e këtij moderniteti në pikturën e saj, gjithçka i ishte mohuar, suksesi, madje dhe ekspozimi për vite me radhë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « I infektuari me Covid-19 tentoi të kalonte në Greqi, 65-vjeçari gjobitet me 700 mijë lekë
Djali në kërkim për 137 kg KOKAINË, babai tregon ku ndodhet biznesmeni Gentian Malindi, implikon Prokurorinë dhe Edi RAMËN »
Article Logic
Execution time: 0.010806083679199
array(1) { ["section"]=> string(85) "covid-19-i-merr-jeten-ne-moshen-76-vjecare-piktores-se-njohur-lumturi-blloshmi-229324" }