'COVID-19 mund të kërcënojë furnizimin global me ushqime', OKB paralajmëron rrezikun që sjell pandemia

Publikuar tek: bota, më 07:14 11-04-2020 'COVID-19 mund të kërcënojë furnizimin global me ushqime', OKB paralajmëron rrezikun që sjell pandemia OKB

Situata e krijuar nga koronavirusi mund të krijojë probleme të mëdha edhe në furnizimin global me ushqime.

Kjo thuhet të raportin që Organizatat eKombeve të Bashkuara lëshoi në fund të muajit të kaluar.

Çështja nuk është te mungesa e ushqimeve, por te rrygët e mbylllura që nuk lejojnë shpërndarjen e tyre.

Masat drastike të marra nga shtetet për të parandaluar përhapjen e koronavirusit kanë sjellë një ulje të konsiderueshme të importeve dhe eksporteve të ushqimeve.

"Raftet e supermarketeve kanë ushqime tani për tani, por një krizë e zgjatur e pandemisë mund të sillte shpejt një tendosje në zinxhirët e furnizimit me ushqime, një rrjet kompleks ndërveprimesh që përfshin fermerët, inputet bujqësore, impiantet e përpunimit, transportin, shitësit me pakicë dhe më shumë", thuhet në raportin e OKB.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « SHIFRA TRAGJIKE në SHBA: mbi 2000 vdekje në 24 orët e fundit, shkon në 500 mijë numri i të infektuarve nga COVID-19
Pronarja e restorantit gjen mënyrën për të paguar punëtorët, mbledh dollarët e ngjitur nëpër mure »
Article Logic
Execution time: 0.013033151626587
array(1) { ["section"]=> string(106) "covid-19-mund-te-kercenoje-furnizimin-global-me-ushqime-okb-paralajmeron-rrezikun-qe-sjell-pandemia-202175" }