Çudit Barcelona, del pro REFUGJATËVE dhe kundër turistëve

Publikuar tek: bota, më 21:11 25-06-2018 Çudit Barcelona, del pro REFUGJATËVE dhe kundër turistëve Muret e Barcelonës në mbështetje të emigrantëve

Banorët e Barcelonës janë solidarizuar kohët e fundit me të gjitha valët e emigrantëve nga vendet e luftës, teksa kanë vendosur të zgjedhin ata përpara turistëve.

Muret e qytetit janë mbushur me slogane sensibilizuese, ku duket qartë se dyert e tyre janë të hapura për nevojtarët nga vendet e tjera.

Fenomeni është cilësuar si turizmofobi, pra frika nga prurjet e mëdha të turistëve, ndërkohë që kjo fushë sjell shumë të ardhura në vit për shtetin e Katalonjës.

Pak kohë më parë kryebashkiakja e Barcelonës, Ada Colau u tregua mjaft e gatshme të pranonte në qytetin e saj anijen me 600 emigrantë, e cila ngeli në detin Mesdhe pas refuzimit të Italisë dhe Maltës për strehim.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011508941650391
array(1) { ["section"]=> string(63) "cudit-barcelona-del-pro-refugjateve-dhe-kunder-turisteve-125720" }