Dalin EMRAT, kush janë 21 shqiptarët që do garojnë në zgjedhjet lokale të Italisë (FOTOT)

Publikuar tek: rajon, më 14:49 20-04-2019 Dalin EMRAT, kush janë 21 shqiptarët që do garojnë në zgjedhjet lokale të Italisë (FOTOT)

Shqiptarët nëpër botë janë bërë aktivë edhe në jetën politike të shteteve si Belgjika, Zvicra apo edhe Italia.

Në zgjedhjet lokale të Italisë, të cilat do të zhvillohen më 26 maj, pra në të njëjtën kohë me zgjedhjet evropiane, kanë vendosur të kandidojnë 21 shqiptarë.

Eva Meksi dhe Uljana Gazidede janë dy prej shqiptareve kandidatë në këto zgjedhje.

Meksi jeton prej 28 vitesh në Bari dhe ka vendosur që të garojë për qytetin ku është e njohur si kineaste dhe përkthyese.

Ndërkohë, Uljana Gazidede është një emër mjaft i njohur në shtetin fqinj, pasi është abvokate e specializuar në të drejtën e emigracionit dhe ka ndjekur çështje të ndryshme të emigrantëve në Itali.

21 kandidatët shqiptarë janë:

Sonila Alushi, Borana Tartari, Uljana Gazidede, Eva Meksi, Dashamir Kruja, Ina Dhimgjini, Ilda Beqo, Admir Toto, Arli Dervishi, Valbona Kalaj, Gentjan Rizo, Petrit Malaj, Agim Lorenzo Danaj , Dejnada Kasa, Denis Bendo, Blerina Halili, Xhoana Bushi, Adela Ibraimi, Leonora Bytyqi, Roland Ndoci, Mirela Gega.

Arli Dervishi

Arli-dervishi-378x500.jpg

Valbona Kalaj

Valbona-Kalaj-395x500.jpg

Gentjan Rizo

Gentjan-Rizo-Biella-281x500.jpg

Petrit Malaj

Petrit-Malaj-Firenze-500x292.jpg

Mirela Gega

Mirela-Gega-Cuneo-500x422.jpg

Sonila Alushi

Sonila-Alushi-Lista-Gori-500x322.jpg

Borana Tartari

borana-500x180.jpg

Uljana Gazidede

Uljana-Gazidede-500x500.jpg

Eva Meksi

Eva-Meksi-Karafili-Bari-500x354.jpg

Dashamir Kruja

Dashamir-Kruja-Biella-358x500.jpg

Ina Dhimgjini

Ina-Dhimgjini-Livorno-433x500.jpg

Ilda Beqo

Ilda-Beqo-Modena-500x488.jpg

Admir Toto

Admir-Toto-497x500.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0073549747467041
array(1) { ["section"]=> string(93) "dalin-emrat-kush-jane-21-shqiptaret-qe-do-garojne-ne-zgjedhjet-lokale-te-italise-fotot-161181" }