Dalja nga BE, Ministri britanik i Drejtësisë: Parlamenti nuk do të lejojë një BREXIT pa marrëveshje

Publikuar tek: bota, më 00:07 08-07-2019 Dalja nga BE, Ministri britanik i Drejtësisë: Parlamenti nuk do të lejojë një BREXIT pa marrëveshje Ministri i Drejtesise se Britanise se Madhe, David Gauke

Ministri i Drejtësisë së Britanisë së Madhe, David Gauke ka deklaruar se Parlamenti britanik do të gjejë një mënyrë për të parandaluar që kryeministri i ardhshëm të largojë Britaninë e Madhe nga BE pa arritur një marrëveshje.

Boris Johnson që përflitet si pasardhësi i Theresa May-it në postin e kryeministrit, ka deklaruar se Britania duhet të largohet nga Bashkimi Europian më 31 tetor me ose pa marrëveshje.

Nga ana tjetër Parlamenti britanik ka shprehur vazhdimisht qëndrimin se nuk duhet të ketë një Bexit pa marrëveshje.

‘Duke pasur parasysh se shumica parlamentare nuk duan një Brexit pa marrëveshje, unë mendoj se ndoshta do të ketë një mënyrë parlamentare, e cila do të mund ta ndalonte një gjë të tillë’, tha ministri i Jashtëm David Gauke.

Kujtojmë se marrëveshja e arritur në nëntorin e kaluar ndërmjet Britanisë dhe BE-së për daljen nga BE është refuzuar tre herë nga Parlamenti britanik.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0067651271820068
array(1) { ["section"]=> string(104) "dalja-nga-be-ministri-britanik-i-drejtesise-parlamenti-nuk-do-te-lejoje-nje-brexit-pa-marreveshje-171459" }