Dalja nga BE, Ministri britanik i Drejtësisë: Parlamenti nuk do të lejojë një BREXIT pa marrëveshje

Publikuar tek: bota, më 00:07 08-07-2019 Dalja nga BE, Ministri britanik i Drejtësisë: Parlamenti nuk do të lejojë një BREXIT pa marrëveshje Ministri i Drejtesise se Britanise se Madhe, David Gauke

Ministri i Drejtësisë së Britanisë së Madhe, David Gauke ka deklaruar se Parlamenti britanik do të gjejë një mënyrë për të parandaluar që kryeministri i ardhshëm të largojë Britaninë e Madhe nga BE pa arritur një marrëveshje.

Boris Johnson që përflitet si pasardhësi i Theresa May-it në postin e kryeministrit, ka deklaruar se Britania duhet të largohet nga Bashkimi Europian më 31 tetor me ose pa marrëveshje.

Nga ana tjetër Parlamenti britanik ka shprehur vazhdimisht qëndrimin se nuk duhet të ketë një Bexit pa marrëveshje.

‘Duke pasur parasysh se shumica parlamentare nuk duan një Brexit pa marrëveshje, unë mendoj se ndoshta do të ketë një mënyrë parlamentare, e cila do të mund ta ndalonte një gjë të tillë’, tha ministri i Jashtëm David Gauke.

Kujtojmë se marrëveshja e arritur në nëntorin e kaluar ndërmjet Britanisë dhe BE-së për daljen nga BE është refuzuar tre herë nga Parlamenti britanik.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0098779201507568
array(1) { ["section"]=> string(104) "dalja-nga-be-ministri-britanik-i-drejtesise-parlamenti-nuk-do-te-lejoje-nje-brexit-pa-marreveshje-171459" }