Dallgë 3 metra të larta godasin Zelandën e Re, ja dëmet nga tërmeti 7.8 ballë (Foto-Video)

Publikuar tek: bota, më 15:54 13-11-2016 Dallgë 3 metra të larta godasin Zelandën e Re, ja dëmet nga tërmeti 7.8 ballë (Foto-Video)

Alarmi për cunami vijon të jetë ende aktiv në të gjithë vijën bregdetare të Zelandës së Re pas tërmetit 7.8 ballë i shkallës rihter që shkaktoi dëme të shumta materiale.

Autoritetet i kanë bërë thirrje banorëve të largohen në dhellësi të tokës apo në terren të lartë, pasi u konfirmua tërheqja e detit dhe disa brigje u goditën nga dallgë të pazakonta deri në 3 metra të larta, raporton newsbomb.al.

 

Megjithatë sipas autoriteteve të emergjencës, dallgë të tjera edhe më të rrezikshme mund të godasin vendin. Në qytetin Christchurch janë dëgjuar sirenat e cunamit. Dëmet materiale kanë qenë të shumta.

Screasfe4ggggshot_1.jpg

asd3ffggggg.jpg

sdfsetgggghot_1.jpg

Screasdqaweffgfggnshot_1.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013252973556519
array(1) { ["section"]=> string(93) "dallge-3-metra-te-larta-godasin-zelanden-e-re-ja-demet-nga-termeti-7-8-balle-foto-video-59396" }