Dallimi mes Luftës III dhe Luftës II Botërore!

Publikuar tek: analiza-komente, më 09:32 29-03-2020 Dallimi mes Luftës III dhe Luftës II Botërore!  Pedagogu dhe analisti Lutfi Dervishi

Nga Lutfi Dervishi

1. Në Luftën e II-të Botërore nëse rrije në shtëpi quheshe dezertor, në Luftën III quhesh hero!

2. Në Luftën e II-të Botërore gjeneralët ishin në front, në Luftën e III-të janë në spital!

3. Në Luftën e II-të Botërore armiku asgjësohej në front- në Luftën e III-të në laborator!

4. Në Luftën e II-të Botërore ishte detyrë patriotike çjerrja e maskave- në Luftën e III është detyrë patriotike të mbash maskë!

5. Në Luftën e II-të Botërore, fitorja erdhi me ndihmën e avionëve, fitorja në Luftën e III është nga mos fluturimi i avionëve.

6. Në Luftën e II-të Botërore armët kryesore ishin tanket dhe automatikët, në luftën e III, kemi aspirina dhe paracetomol.

7. Në Luftën e II-të Botërore mjekët dhe infermierët ishin në prapavijë, në luftën e III janë në vijën e parë të frontit.

8.Lufta e II-të Botërore quhej lufta që do t’i jepte fund gjithë luftrave, Lufta e III-të quhet lufta që dënoi njerëzimin me “arrest shtëpie”!

9. Lufta e II-të Botërore përfundoi në Berlin me humbjen e Gjermanise, edhe Lufta e III-të botërore do të përfundojë në një laborator në Berlin, por me fitoren e Gjermanise!

10.Në Luftën e II-të atë që konsideroje armik/tradhëtar e asgjësoje me një plumb ballit në Luftën e III-të e asgjëson me një të pështyrë në surrat!

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0084748268127441
array(1) { ["section"]=> string(52) "dallimi-mes-luftes-iii-dhe-luftes-ii-boterore-200487" }