Dash Gjokës i sekuestrohen pasuritë vënë me prostitucion. Prokuroria zbardh dosjen

Publikuar tek: aktualitet, më 13:29 02-09-2015 Dash Gjokës i sekuestrohen pasuritë vënë me prostitucion. Prokuroria zbardh dosjen

Kreu i Bandës që shfrytëzonte vajzat për prostitucion, i hetuar edhe për pastrim parash, nuk do të ketë më në administrim pronat e tij. Prokuroria e Krimeve të Rënda, bën me dije se Dashamir Gjokës, i dënuar me 7 vite  burg i janë sekuestruar 11 mijë metra katrorë truall ndërtimesh, biznesesh, sikurse edhe  mijë e  metra katrorë tokë bujqësore, të regjistruara në emër të tij.

Dosja e Prokurorisë

Në aktet e administruara në Prokurorinë e Përgjithshme, të mbërritura nga autoritetet italiane, rezulton se shtetasi Dashamir Gjoka është dënuar nga Gjykata e Apelit të Milanos më datë 29.11.2007 që është bërë përfundimtar më datë 07.10.2009, me 7 vjet e 6 muaj burgim për veprat penale të organizatës kriminale që synon shfrytëzimin e prostitucionit dhe të tjerë. Episodet për të cilat është deklaruar fajtor dhe dënuar shtetasi Dashamir Gjoka, kanë ndodhur në periudhën 1999 deri në vitin 2003. Në këto episode, shtetasi Dashamir Gjoka del si drejtues i organizatës që vepronte në Milano e Puglia, dhe që merrej që me futjen në mënyrë klandestine në territorin e shtetasit Italian të grave me origjinë nga Evropa Lindore, me qëllim prostituimi në formën e detyrimit, favorizimin dhe shfrytëzimit të prostitucionit. Sipas informacionit të autoriteteve italiane, ky shtetas rezulton si drejtues i organizatës në fjalë dhe të hollat e siguruara nga ky aktivitet kriminal merreshin dhe i dërgoheshin atij në Shqipëri (Dashamir Gjokës). Ky i fundit, sipas provave në gjykim, me të ardhurat e marra kishte blerë disa prona në Shqipëri. Po ashtu, në vitin 2013, ndaj këtij personi kishte edhe një urdhër arresti nga Gjykata e Monxas/Itali datë 09.02.2002 për kryerje të veprave penale “Dhunë seksuale”, “Akte të turpshme”, “Grabitje në rrethana rënduese”, “Mbajtje armësh zjarri”. Mbi bazën e këtyre vendimeve të gjykatës, shtetasi Dashamir Gjoka është shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma/Itali dhe më datë 07.06.2013 është arrestuar për efekt ekstradimi.

Procesi për lejimin e ekstradimit është zhvilluar në tre shkallët e gjyqësorit në Shqipëri, të cilat kanë refuzuar kërkesën për ekstradim të Prokurorisë së Durrësit (si prokuroria kompetente, për shkak të vendbanimit të personit të hetuar). Paralelisht me shqyrtimin gjyqësor për ekstradimin e tij në Itali, Prokuroria e Durrësit ka nisur hetimin për veprën penale të “Pastrimit të produkteve të veprës penale”, për të verifikuar burimin e pasurive të tij, për të cilat kishte dyshime se ishin krijuar nga aktiviteti i paligjshëm në Itali.

Fillimisht, me kërkesë të Prokurorisë, në dt. 17.03.2015, gjykata e Durrësit ka vendosur sekuestro preventive ndaj pasurive të tij. Por më pas, po kjo gjykatë, në dt. 30.06.2015, ka urdhëruar heqjen e sekuestros preventive për pasuritë e shtetasit Dashamir Gjoka. Në vijim, Prokuroria e Durrësit ka deleguar aktet e procedimit për hetimin pasuror pranë Prokurorisë për Krime të Rënda, e cila është kompetente për zbatimin e ligjit “Antimafia”.

Në bazë të këtij ligji, personi nën hetim duhet të justifikojë ligjshmërinë e burimit të pasurive të tij. Për këtë arsye, me kërkesë të Prokurorisë për Krime të Rënda, Gjykata për Krime të Rënda ka vendosur sekuestro preventive për pasuritë e regjistruara në emër të shtetasit Dashamir Gjoka, si më poshtë:

1.“Kompleks Shërbimesh “Gjoka”, me sipërfaqe ndërtimore prej 6949 m2, nga e cila sipërfaqe ndërtimi 2012.7 m2, si dhe sipërfaqja prej 4286.47 m2 shërben për ushtrimin e aktivitetit e përbërë konkretisht; objekt i ndarë në 3 kate – me emërtim “Supermarket, Bar Restorant, Motel“; objekt dy kate – me emërtim “Disko Bar, Palestër, Sall Lojrash“; objekt një kat me emërtim “Bar Kafe“­; pishinë objekt qendër sportive (Motel 2 dhoma); objekt Qendra Sportive, Kalҫeto; objekt magazinë një kat.

 2. Pemishte+trual+ndërtesë me sipërfaqe 1800 m2, e ndodhur në Sallmone, Xhafzotaj.

3.Tokë arë me sipërfaqe 5090 m2, e ndodhur në Sallmone, Shijak.

4. Tokë arë me sipërfaqe 5520 m2 e ndodhur në Sallmone, Shijak.

5. Tokë arë e ndodhur në Qerret Katund i Ri me sipërfaqe 1546 m2.

6. Ndërtesë +truall me sipërfaqe 1247 m2 truall e ndërtesë 230 m2, e ndodhur në Sallmone, Shijak, (në të cilën është ngritur një godinë shërbimi dy kate+bodrum, sipërfaqe bodrumi 147 m2, sipërfaqe kati 710 m2).

7.Tokë arë me siperfaqe 3110 m2, e ndodhur ne Sallmone, Shijak.

8. Pasuria me sipërfaqe 928 m2, (brenda të cilës ndodhet një ndërtim 160 m2, dhe truall 400m2).

9. Tokë arë me sipërfaqe 3700 m2, me adresë Sallmone­Xhafzotaj.

10. Tokë arë me sipërfaqe 1980 m2, me adresë Sallmone­Xhafzotaj.

11. Shoqëria “Gjoka“ sh.p.k.,së bashku me të gjithë asetet e saj.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Gjendet një kufomë në përroin e Qinamakës
Ankohen qytetarët për Veliajn, pasi u bën pis shkallët e pallatit: Bëhu shembulli i parë i të mosberit pis »
Article Logic
Execution time: 0.013523101806641
array(1) { ["section"]=> string(87) "dash-gjokes-i-sekuestrohen-pasurite-vene-me-prostitucion-prokuroria-zbardh-dosjen-19784" }