Data e zgjedhjeve në ditën Bajramit, “kjo është e pafalshme, nuk ka ndodhur asnjëherë”

Publikuar tek: aktualitet, më 15:43 19-05-2017 Data e zgjedhjeve në ditën Bajramit, “kjo është e pafalshme, nuk ka ndodhur asnjëherë”

Imam Muhamed Sytari, myftiu i Shkodrës, ka reaguar lidhur me mbajtjen e zgjedhjeve të përgjithshme më 25 qershor, (datë e cila përkon me festën e shënjtë të myslimanëve, Fiter Bajramin).

Ai ka fajësuar dy liderët Edi Rama dhe Lulzim Basha që përcaktuan me marrëveshje datën 25 qershor si datë të zgjedhjeve. Myftiu i Shkodrës në reagimin e tij, shpreh pakënaqësinë e thellë dhe shton se një gjë e tillë nuk ka ndodhur as në komunizëm, kur praktikimi i  fesë ishte i ndaluar.

“Jemi befasuar nga dy drejtuesit kryesor kur dëgjuam se caktuan zgjedhjet ditën e Bajramit. Një fenomen që as në kohën e komunizmit nuk ka ndodhur, edhe pse feja ishte e ndaluar. Natyrshëm ne presim reagimin e KMSH, por kjo është e pafalshme ndaj shenjtërisë së kësaj dite. Festat tona janë të shenjta e solide që prekja e tyre duhet të jetë kufi i ndaluar për të gjithë”, ka thënë Muhamed Sytari gjatë një prononcimi për mediat.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Arrestohet për trafik droge vëllai i ish-deputetit të PS-së
Artan Hoxha zbulon pse iku ministri: I thashë Xhafës mos i lëviz “çunat e hashashit”. Më tha “Do shpërbëj gjithë kartelin” (E PLOTË) »
Article Logic
Execution time: 0.013284921646118
array(1) { ["section"]=> string(88) "data-e-zgjedhjeve-ne-diten-bajramit-kjo-eshte-e-pafalshme-nuk-ka-ndodhur-asnjehere-79232" }