Debati për Metën, Bushati: Kemi braktisur përparësinë kombëtare

Publikuar tek: politike, më 13:31 13-06-2019 Debati për Metën, Bushati: Kemi braktisur përparësinë kombëtare

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati mbajti fjalën e tij në Kuvend për çështjen e dekretit të presidentit Ilir Meta.

Bushati mes të tjerash u shpreh se sot duhej të diskutohej një çështje tjetër, ajo e aspiratave të integrimit për në BE.

"E gjithë kjo situtë më kujton romanin 'Verbëria'. Zhgënjim me demokracinë, të vendosur pas juntës, që më kujton një mik që më thotë që 100 vitete e para të demokracisë janë sfiduese. Për herë të parë kam votuar në 96 dhe i mbaj mend shumë mirë ato zgjedhje. E pra miq ne të gjithë e dime. Ne jemi tek verbëria, dhe na fton në qorrsokaqe dhe për fat të ke ne sot diskutojmë për datën e zgjehdjeve. Ne sot diskutojmë për një histoiri që nuk ka lidhje me aspiratat kombetare. Ne i kemi braktisur përparësinë kombëtare', tha Bushati.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.014868974685669
array(1) { ["section"]=> string(68) "debati-per-meten-bushati-kemi-braktisur-perparesine-kombetare-168072" }